Xorazm viloyati, Qo'shko'pir tumani Gʻozovot qishlog‘i Mehnatobod maxallasi

blog
  • Dars ishlanmalar
  • 21-12-2023, 13:12

Dars ishlanma

Mavzu:            47-DARS. ILOVAGA MA’LUMOTLAR KIRITISH 

O’tkazish sanasi: ___________________ 

O’tkazish joyi: ___-maktab. Informatika xonasi № ___ 

Darsning maqsadi: 

Ta’limiy:    O’quvchilarga ilovaga matn satrini kiritish. Edit boshqarish obyekti va uning xossalariEdit boshqarish obyektining boshqa xossalari 

foydalanuvchini qutlash ilovasi o’rgatish. 

Rivojlantiruvchi:    O’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish. 

Tarbiyaviy:          Vatanini sevish, milliy va  umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya  qilishni singdirish 

Kompetensiya 

TK: axborot kommunikatsion texnologiyasidan foydalanishda xorijiy tildagi atamalarning mazmunini tushungan holda uni jarayonga qo‘llash; 

FOK: o`rganilgan asarlarning qahramonlarini ajrata oladi;  

o`qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi. 

Dars usuli 

suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, Rasmli boshqotirma , “To‘g‘risini top”,”Yosh aktyor”o‘yinlari. 

Dars turi 

Bilim va ko’nikmalarni nazorat qiluvchi va mustahkamlovchi. 

O’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi 

O’qitish usullari:     blits-so’rov,  savol-javob. 

O’qitish shakllari:   guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy. 

O’qitish vositalari:10-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti, “Jajji bilimdon” jurnali. 

Monitoring va baholash:  og’zaki va test nazorati, amaliy vazifalar. 

Ishlash bosqichlari vaqti 

Faoliyat mazmuni 

O’qituvchi 

O’quvchilar 

1-bosqich. Mavzuga kirish. (8-daqiqa) 

Darsni tashkillashtish. 

Uy vazifalarini tekshirish, savol-javob o’tkazish, natijalarni tahlil etish (5 daqiqa) 

O’quv mashg’ulotining mavzusi maqsadi, rejalashtirilgan natijasi va uni o’tkazish rejasini e’lon qiladi: 

Darsga tayyorlanadi. 

Vazifalarni bajaradi, savollarga javob beradi. 

Maqsad va rejani diqqat bilan tinglaydi yoki yozi oladi. 

2-bosqich. Asosiy. (33 daqiqa) 

hujjatlarda rasmlar bilan  ishlashni o’rgatish, mavzuni mustahkamlash. (33 daqiqa) 

Vazifalarni bajaradi, tushunmagan joylarida savol beradi. 

3-bosqich. Yakuniy. (4 daqiqa) 

O’quvchilar olgan bilimlari baholanadi. 

Uyga topshiriq va savollar beriladi. 

 

Qo’shimcha savollarga javob beradi, topshiriqlarni bajaradi. 

Vazifalarni yozib oladi. 

Asosiy tushunchalar: 

 

Mavzuni yoritish. 

Darsning borishi: 

Tashkiliy qism: 

O’quvchilar bilan salomlashish 

Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish 

Yo’qlamani aniqlash 

Navbatchi axboroti. 

Siyosiy daqiqa. 

Darsning maqsad va vazifalarini qo’yish. 

Tayanch bilimlarning faollashtirish. 

Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.' 

 

Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan  birgalikda olib boriladi). 

Nazariy qism: 

1. Ilovaga  matn  satrini  kiritish.  Edit  boshqarish  obyekti  va  uning xossalari.  Har  qanday  ilova  ma’lumotlarni  chiqarishi  bilan  birga  unga ma’lumotlarni kiritish imkoniga ega bo‘lishi kerak.  Delphi  muhitida buning  

eng  sodda  usuli  ilova  oynasiga  Edit  (Kiritish  maydonchasi)  boshqarish obyektini kiritishdir. Bu obyekt boshqarish obyektlarining standart  panelida oltinchi bo‘lib joylashgan va uning yorlig‘i  .Bu   obyektning  ko‘plab  xossalari  ilova  oynasi  obyekti  Formniki  kabi. Unda  ham  Left,  Top,  Width,  Height  xossalari  bor.  Unda  Caption  xossasi yo‘q. Shuning uchun u odatda  Label  obyekti bilan birga ishlatiladi. Uning asosiy  xossasi  Text  (Matn)  bo‘lib,  unga  kiritilgan  matn  satri  shu  xossada saqlanadi. Agar bu xossaga biron bir matn satri qiymatini bersak, bu satr uning kiritish maydonchasida aks etadi. 

2. Edit  boshqarish  obyektining  boshqa  xossalari.  Edit  obyektining yana  bir  foydali  xossasi  MaxLength  deb  ataladi.  Uning  yordamida maydonchaga  kiritiladigan  matn  satri  uzunligini  chegaralash  mumkin. Masalan, maydonchaga  o‘quvchining tug‘ilgan yili  kiritilishi kerak bo‘lsa, MaxLengthni  4  ga  teng  qilib  olish  ko‘p  hollarda  unga  adashib  boshqa ma’lumotlarni kiritib yuborishning oldini oladi. Edit obyektining yana bir foydali xossasi Font bo‘lib, uning yordamida maydonchaga  kiritiladigan  matn  uchun  shriftni,  shrift  o‘lchami,  rangi  va  

shriftning  yana  bir  qator  xossalarini  o‘rnatish  mumkin. 

3. Foydalanuvchini qutlash ilovasi.  Ilovada foydalanuvchi  o‘z nomini va hamma uchun umumiy bo‘lgan parol: “12345” ni kiritishi kerak bo‘lsin. Buning  uchun  Delphida  yangi  ilova  yaratamiz  va  uning  oynasiga  ikkita  

Label,  uchta  Edit,  bitta  Button  obyektini  kiritamiz.  Ularning  xossalarini obyekt inspektori (Object Inspector)da quyidagicha o‘zgartiramiz: 

Form1.Caption:=’Oltinchiilova’;Label1.Caption:=’’; 

Label2.Caption:=’’;Button1.Caption:=’OK’; 

Edit1.Text:=’’;Edit2.Text:=’’;Edit3.Text:=’’; 

Edit2.Passwordchar:=#42;Edit3.ReadOnly:=True; 

 

Amaliy ish: 

Mavzu yuzasida savol va topshiriqlar: 

 

1. Edit boshqarish obyekti qanday vazifa bajaradi? 

2. Edit obyektining Text xossasida nima saqlanadi? 

3. Edit obyektining ReadOnly xossasi qanday vazifa bajaradi? 

4.  Oltinchi  ilovada  parolni  a)  “I7:7200U”;  b)  “123-12-20”  ga  

almashtiring. 

5.  Oltinchi  ilovada  Edit3  o‘rniga  ShowMessage  buyrug‘idan  

foydalaning. 

Darsga yakun yasash: 

 

O’quvchilarni olgan bilimlari hamda qilgan ishlarini nazorat qilib  baholash, ularni yo’l qo’ygan kamchiliklarini to’g’irlash. 

 

Uyga vazifa berish:     

 

1. Edit obyektining MaxLength xossasi qanday vazifa bajaradi? 

2. Edit obyektining PasswordChar xossasi qanday vazifa bajaradi? 

 

 

 

O’IBDO’:    _________________________ 

Manzil

  • Xorazm viloyati, Qo'shko'pir tumani Gʻozovot qishlog‘i Mehnatobod maxallasi
  • +998 (91) 927-18-56
  • qoshkopirmaktab-33@umail.uz
  • Ish vaqti: 9:00 - 18:00
«    Декабрь 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Yil dasturi

Maktab manzili